Autoři S.T.A.L.K.E.R. 2 se stěhují do Česka, potvrzují zdroje Vortexu

Authored by www-vortex-cz.translate.goog and submitted by RaderCZ

Část GSC se stěhuje do Česka, potvrzují zdroje Vortexu Zjistili jsme další podrobnosti o stěhování ukrajinského studia. Nakonec si vybralo Prahu

Včera podvečer se v diskuzi na facebookové stránce projektu Retro Nation objevila zpráva o možném stěhování studia GSC Game World z Ukrajiny do Česka. Jeden z fanoušků David Karas, který pracuje ve společnosti Arridere, uvedl, že se tým stěhuje kvůli tomu, aby mohl pokračovat ve vývoji svých her, což je s ohledem na situaci panující na Ukrajině pochopitelné. Arridere se specializuje na facility a property management.

Na svém osobním Twitteru tuto informaci sdílel také novinář Pavel Dobrovský. Zprávu ale včera večer nebylo možné ověřit, což v tuto chvíli mění informace poskytnuté Vortexu od předsedy Asociace českých herních vývojářů Pavla Baráka. Ten potvrdil, že jednání o stěhování skutečně probíhala a ukrajinské studio příchod do Česka opravdu zvažuje.

Update: Z důvěryhodného zdroje, který nemůžeme jmenovat, má Vortex stěhování potvrzené. Část týmu skutečně míří do Česka, kde se už přihlašuje k podnikání. Vedení GSC si nakonec vybralo Prahu.

Pokračuje původní zpráva: „Mohu potvrdit, že Asociaci studio GSC oslovilo na začátku minulého týdne s tím, že se dívají na Českou republiku a okolní země. Od nás potřebovali pomoct ohledně právních a zaměstnaneckých záležitostí,“ řekl Vortexu Pavel Barák. Vysvětlil ale, že i když se do jednání zapojuje také agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, nemá ještě finální potvrzení, že studio skutečně na našem území zakotví. „Za Asociaci jsme toho ale bohužel zatím mnoho neudělali. Hlavně proto, že jsem pracovně vypadl,“ uvedl pak Barák s odkazem na to, že je momentálně indisponován kvůli onemocnění koronavirem.

Část ukrajinského studia GSC Game World (pracují na Stalker 2) se přesunuje do Prahy. — Pavel Dobrovsky (@ashnobe) March 21, 2022

Odkázal ale na spolek Herní Klastr působící v Brně, který měl být iniciátorem diskuze s lidmi z GSC Game World a zdůraznil, že pokud se podaří studio do Česka přivést, bude to zejména jejich zásluha. „Jsme maximálně pro pomoci studiím i jednotlivcům, kteří utíkají před válkou a chtěli by nadále pracovat v herním průmyslu. Také u studií [která jsou součástí Asociace] mají plnou podporu,“ dodal předseda GDA.

Do možného stěhování je zapojen brněnský Herní Klastr

Informaci o možném stěhování studia GSC Game World potvrdily Vortexu také další zdroje. Petr Kolář z brněnského studia Ashborne Games nám prozradil, že byl také v kontaktu s vývojáři z GSC ohledně možného stěhování. Podle dalších lidí z herního odvětví zejména v Brně ukrajinskému týmu naši vývojáři pomáhali zjistit podrobnosti o možném stěhování do Česka. Výsledek ale zatím neznáme.

Spojkou s českými herním odvětvím měl být pro GSC Jan Kavan ze studia CBE Software (J.U.L.I.A., Someday You’ll Return). Kontaktovala ho údajně business development managerka GSC Olga Ryžko (Olga Ryzhko). Právě prostřednictvím Jana Kavana se měl do celé věci zapojit Herní Klastr, který zastřešuje herní průmysl v Brně a okolí. Později se nám povedlo i tuto informaci ověřit. „Ozvala se mi Olga a ptala se, co obnáší založit firmu v ČR. Nejen pro GSC, ale i dalších ukrajinská studia. Sepsal jsem jí takové desatero a propojil jsem ji s Klastrem a s Asociací českých herních vývojářů,“ potvrdil nám Jan Kavan.

Ačkoli nevíme, zda je rozhodnuto o Česku, nebo konkrétně Brně, GSC se zajímali o proces založení společnosti u nás. Ve hře nicméně měly být i další země.

Minulý týden jsme jako první exkluzivně informovali o tom, že české studio SCS Software kvůli ruské invazi na Ukrajinu odkládá na neurčito DLC Heart of Russia pro Euro Truck Simulator 2.

Breakingerr on March 22nd, 2022 at 14:31 UTC »

There's something that I wanna point out related to Stalker. Since the invasion, they stopped selling their games to Russia (well of course), which then prompted getting review bombed by Russian users on Steam.

Just wanna say how disgusting human can you be to even start whining about the fact that developer that is being bombed by your country won't be selling games to the said state.

Just wanted to get it out of the chest.

VonDukes on March 22nd, 2022 at 14:06 UTC »

I hope they can all get there and make their game a game of triumph

kjbaran on March 22nd, 2022 at 13:55 UTC »

The writing is on the wall. Safe travels fam.